خانه مطلب آموزشی

صرع و موسیقی

صرع و موسیقی

اشتراک گذاری

دكتر اليور ساکس متخصص بيماريهاي مغز و اعصاب كه مقالات و كتابهاي تخصصي بسياري نوشته و مطالعاتي در زمينه بيماري پاركينسون ، سندرم tourette  ( تیک های متعدد ) و بيماري آلزايمر انجام داده ، گفته است:  هرگاه من يك كتاب مغز و اعصاب يا روانپزشكي را تهيه مي كنم ، اولين مطلبي را كه در فهرست كتاب جستجو مي كنم موسيقي است و اگر مطلبي در اين زمينه وجود نداشته باشد كتاب را باز نمي كنم.

مطالعات تحقيقي بيشماري در زمينه معالجه بيماريها با موسيقي انجام شده است . در حقيقت حدود 900000 مرجع در اين زمينه وجود دارد. ريموند بار سرپرست واحد مراقبت قلبي در بيمارستان آکنس مي گويد: در بيماران بزرگسال نيم ساعت به موسيقي گوش دادن همان تاثيري را دارد كه 10 ميلي گرم واليوم ايجاد مي كند .
امروزه مشخص شده كه تاثير موسيقي بر روي نوار مغزي ، در تمام قشر مغز ايجاد مي شود نه در يك قسمت از مغز.
 

§         چه نوع موسيقي بهترين تاثير را دارد ؟
 
تحقيقات ثابت مي كند كه گوش دادن به موسيقي هنري [1]Mozart (موزيك ملايم و آرام) در بالا بردن IQ  ( بهره هوشی ) و بهبود توجه و رفتار در كودكان موثر است ، اما همه افراد به طور يكسان به موسيقي پاسخ نمي دهند .
درانتخاب نوع موسيقي بايد توجه داشت كه نوعي از موسيقي انتخاب شود كه در ايجاد خشنودي ، خلق مناسب و تعادل روحي مورد نظر در شما موثر باشد .
موسيقي هاي كلاسيك و موزون ( هماهنگ ) و يكنواخت به ثابت ماندن هوشياري ، آگاهي و افزايش فعاليت فكري شما كمك مي كند .
در حالت relaxation ( آزاد و شل كردن عضلات بدن ) به موسيقي هاي رمانتيك ( خيالي ) ، شاد و يا موسيقي كلاسيك گوش كنيد .
هنگام relax ( شل كردن بدن ) با موسيقي ريتم متوسط ويا سريع شروع كنيد كه با ميزان متابوليسم بدن ( سوخت و ساز ) شما يكسان باشد و بتدريج به موزيك هاي نسبتا آهسته تغيير دهيد .
 هنگامي كه از خواب بيدار مي شويد و يا هنگامي كه انرژي زياد داريد با موزيك هايي با ريتم آرام و آهسته شروع كنيدو. سپس به قطعات موسيقي با صداي بلند و با ريتم سريع و تند تغيير دهيد .
 
 
§         طبيعي شدن نوار مغزي با موسيقي
 
 نواختن موسيقي با ريتم ملايم بدون تغييرات ناگهاني در صداي موسيقي ( صداي بلند ويا آهسته ) در طبيعي شدن نوار مغزي تاثير دارد .
براي دست يابي به بهترين نتايج اثر موسيقي ، بيشتر از 3 ساعت در يك زمان به موسيقي گوش نكنيد ، اگر متوجه شديد كه بيشتراز 3 ساعت به موسيقي گوش كرديد و يا در حال نواختن موسيقي هستيد آن را خاموش كرده و استراحت كنيد .
توجه داشته باشید پاسخ مغز نسبت به محركهاي زياد و متنوع ايجاد خستگي و تحريك در فرد مي باشد.
انواع موسيقي را تجربه كنيد و از اثر هر يك از سبك هاي موسيقي برروي مغز ، احساسات و وضعيت جسماني خود آگاه شويد و در نهايت با توجه به اين تجربيات بهترين راهنما ( جهت گوش دادن به چه نوع موسيقي ) و معالجه كننده براي خود باشيد .
 
§         علل تاثير موسيقي در بهبود بيماري صرع 
 
پژوهشی بر روي 56 بيمار مصروع در بيمارستان ويژه بيماران صرع انجام گرفت . در اين پژوهش بيماران مصروع  در دو گروه قرار گرفتند:
1.      گروه آزمايش : در اين گروه34 بيمار علاوه بر درمانهاي عادي جهت بيماري صرع تحت درمان با موسيقي قرار گرفتند .
2.      گروه كنترل : در اين گروه 22 بيمار فقط درمان عادي دريافت كردند .
 
نتايج حاصل از پژوهش :
 
- كاهش فراواني تشنجات صرعي
 
در گروه آزمايش و تحت درمان با موسيقي فراواني حملات تشنجي در 80 % از بيماران اين گروه حدود70 % كاهش يافت .
در گروه كنترل فقط در 20 % از بيماران حملات تشنجي حدود 75 % كاهش يافت .
 
-       كاهش شدت تشنجات صرعي و بهتر شدن حافظه در بيماران
در گروه آزمايش و تحت درمان با موسيقي ،80% از بيماران يك كاهش واضح در شدت حملات تشنجي و بهتر شدن حافظه را تجربه كردند . در 7 / 16 % بيماران اثرات قابل توجهي تشخيص داده نشد و وضعيت 3 / 3 % از بيماران بدتر شد .
در گروه كنترل 20 % از بيماران بهبود ي در حافظه و كاهش شدت حملات تشنجي را تجربه كردند در 50 % بيماران اثرات قابل توجهي تشخيص داده نشد و وضعيت 30% بيماران بدتر شد .
 
- بهبود حالات روحي در فواصل بين تشنجات
گروه آزمايش و تحت درمان با موسيقي : در 7 / 67 % بيماران ، بهبود حالات روحي در فواصل بين تشنجات مثبت گزارش  شد. در 5 / 23 % بيماران اثرات قابل توجهي تشخيص داده نشد ودر 8 / 8 % بيماران اين گروه منفي گزارش شد.
 گروه کنترل : در اين گروه بهبود حالات روحي در 4/ 36 % بيماران در فواصل بين تشنجات مثبت گزار ش شد. در 8 / 31 % بيماران اثرات قابل توجهي تشخيص داده نشد و در 8 / 31 %بيماران منفي گزارش شد. 
بيشترين اثرات مثبت درمان با موسيقي در تغيير حالات روحي بيماران در فواصل بين تشنجات توسط ميزان بهبودي در پارامترهاي زير سنجيده شد:
-       ضعف ، سستي و ناتواني
-       سوءظن يا به عبارتي شخصي كه با يك توهم آزار و اذيت مي شود
-       خود بيمارانگاري ( اضطراب و انديشه بيهوده )
-       پرخاشگري ، عصبانيت
-       افسردگي
-       شدت كلي بيماري 
در اين گروه ، درمان با موسيقي بيشترين تاثير را در بهبود اختلالات رواني بيماران داشت كه تغيير در وضعيت هر بيمار چشمگير بود .

1 دیدگاه

روح الله درستی
روح الله درستی

سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۵

ایا صرع قا بل درمان است

دیدگاه شما

کمی بیشتر

مطالب همسو با این مطلب